Arizona high school football schedule: Week 8 schedule, picks

Arizona high school football schedule Week 8. Richard Obert makes his picks for Week 8 in Arizona high school football.

 

 

azcentral sports high school sports insider Richard Obert makes his picks for this week's games. His picks are not in bold text.

Game times, locations and matchups are subject to change.

MORE HIGH SCHOOL SPORTS COVERAGE

• Nominate Boys or Girls Athlete of the Week or Academic All-Star
• Week 8 schedule, predictions (Oct. 12, 13) | Week 7 scores (Oct. 6, 7)
• High school football rankings for 2017 season

• High school sports coverage from azcentral sports

Thursday, Oct. 12

Cave Creek Cactus Shadows (4-3) vs. Phoenix St. Mary's (1-6) at Phoenix College, 7 p.m.

Mesa Desert Ridge (6-1) at Phoenix Mountain Pointe (6-1), 7 p.m.

Phoenix Alhambra (2-5) at Phoenix North (4-3), 7 p.m.

Sells Baboquivari (0-7) at San Pasqual (1-6), 7 p.m.

Fredonia (1-6) at Greyhills Academy (1-5), 7 p.m.

Friday, Oct. 13

Peoria Centennial at Phoenix Sierra Linda (0-7), canceled.

Williams (5-2) at Colorado City El Capitan (2-4), 1 p.m.

Pinon (0-6) at Whiteriver Alchesay (6-2), 7 p.m.

Tucson Palo Verde (3-5) at Tucson Amphitheater (1-6), 7 p.m.

Fort Thomas (5-2) at Anthem Prep (0-7), 7 p.m.

Glendale Raymond S. Kellis (5-2) at Glendale Apollo (6-1), 7 p.m.

Tempe Prep (3-4) at Phoenix Arizona Lutheran (5-2), 7 p.m.

Mayer (8-0) at Bagdad (8-0), 7 p.m.

Bisbee (2-5) at Benson (2-4), 7 p.m.

Show Low (5-2) at Lakeside Blue Ridge (4-3), 7 p.m.

Gilbert Perry (6-1) vs. Phoenix Brophy Prep (1-7) at Phoenix College, 7 p.m.

Vail Cienega (7-0) at Sierra Vista Buena (4-3), 7 p.m.

Parker (3-3) at Camp Verde (2-4), 7 p.m.

NOMINATION FORM: Male, Female Athlete of the Week

Sahuarita Walden Grove (5-2) at Oro Valley Canyon del Oro (3-4), 7 p.m.

Glendale (5-2) at Phoenix Carl Hayden (0-7), 7 p.m.

Tempe (1-7) at Casa Grande (3-5), 7 p.m.

ASU Preparatory Academy (0-6) at Queen Creek Casteel (7-0), 7 p.m.

Laveen Cesar Chavez (4-3) at Phoenix Central (5-2), 7 p.m.

San Tan Foothills (5-2) at Chandler Prep (5-2), 7 p.m.

Phoenix Paradise Valley (3-5) at Scottsdale Chaparral (3-4), 7 p.m.

Wickenburg (3-4) at Chino Valley (4-3), 7 p.m.

Yuma Kofa (2-4) at Yuma Cibola (2-5), 7 p.m.

Prescott (4-3) at Flagstaff Coconino (1-6), 7 p.m.

Avondale La Joya (2-5) at Glendale Copper Canyon (3-4), 7 p.m.

Gilbert (3-4) at Tempe Corona del Sol (1-6), 7 p.m.

San Tan Valley Combs (2-5) at Scottsdale Coronado (1-6), 7 p.m.

Apache Junction (3-4) at Phoenix Cortez (0-7), 7 p.m.

Surprise Shadow Ridge (1-6) at Glendale Deer Valley (3-4), 7 p.m.

Mesa Mountain View (3-4) at Mesa Dobson (3-4), 7 p.m.

Tucson Pueblo (5-2) at Douglas (0-7), 7 p.m.

St. David (1-6) at Duncan (1-6), 7 p.m.

Tucson Santa Rita (0-6) at Tucson Empire (4-3), 7 p.m.

Tucson Desert View (3-4) at Tucson Flowing Wells (1-6), 7 p.m.

Chandler Valley Christian (3-4) at Fountain Hills (4-3), 7 p.m.

Kayenta Monument Valley (5-2) at Ganado (5-2), 7 p.m.

Buckeye Youngker (5-3) at Yuma Gila Ridge (2-5), 7 p.m.

Florence (5-1) at Globe (2-5), 7 p.m.

Phoenix Moon Valley (4-3) at Phoenix Greenway (6-1), 7 p.m.

Chandler Basha (2-6) at Chandler Hamilton (6-1), 7 p.m.

Kearny Ray (5-2) at Winkelman Hayden (4-3), 7 p.m.

Phoenix Desert Vista at Gilbert Highland (5-2), 7 p.m.

Glendale Cactus (6-1) at Gilbert Higley (6-1), 7 p.m.

Valley Sanders (1-5) at Keams Canyon Hopi (0-7), 7 p.m.

Scottsdale Desert Mountain (4-3) at Phoenix Horizon (6-1), 7 p.m.

Tucson (3-4) at Oro Valley Ironwood Ridge (5-2), 7 p.m.

Heber Mogollon (6-0) at Joseph City (5-2), 7 p.m.

Phoenix Christian (7-0) at Glendale Joy Christian (1-6), 7 p.m.

Goodyear Desert Edge (5-2) at Lake Havasu (3-4), 7 p.m.

Prescott Valley Bradshaw Mountain (2-5) at Kingman Lee Williams (4-3), 7 p.m.

Red Mesa (4-3) at Many Farms (3-3), 7 p.m.

Chandler Seton Catholic Prep (6-1) at Tempe Marcos de Niza (4-3), 7 p.m.

Glendale Ironwood (2-5) at Tempe McClintock (4-3), 7 p.m.

Casa Grande Vista Grande (0-7) at Gilbert Mesquite (2-5), 7 p.m.

Flagstaff (6-1) at Cottonwood Mingus (3-4), 7 p.m.

Buckeye (5-2) at Bullhead City Mohave, 7 p.m.

Anthem Boulder Creek (2-5) at Glendale Mountain Ridge (2-5), 7 p.m.

NOMINATION FORM: Academic All-Star

Tucson Sahuaro (3-4) at Marana Mountain View (6-1), 7 p.m.

Mohave Valley River Valley (2-5) at Phoenix Northwest Christian (5-2), 7 p.m.

Phoenix North Canyon (3-4) at Scottsdale Notre Dame Prep (7-0), 7 p.m.

Kingman (2-5) at Buckeye Odyssey Institute (4-3), 7 p.m.

Tuba City (5-3) at Page (6-2), 7 p.m.

Peoria Sunrise Mountain (6-1) at Peoria (5-2), 7 p.m.

Phoenix Sandra Day O'Connor (2-5) at Phoenix Pinnacle (5-3), 7 p.m.

Marana (5-2) at San Tan Valley Poston Butte (4-3), 7 p.m.

Tucson Tanque Verde (2-6) at Tucson Pusch Ridge (7-0), 7 p.m.

Mesa (3-5) at Mesa Red Mountain (5-2), 7 p.m.

Tucson Sunnyside (1-6) at Tucson Rincon (3-4), 7 p.m.

Gilbert Arete Prep at Rock Point (4-2), 7 p.m.

Tucson Sabino (5-2) and Sahuarita (2-5), 7 p.m.

Nogales (2-5) at Tucson Salpointe Catholic (6-1), 7 p.m.

Pima (4-3) at San Carlos (2-5), 7 p.m.

Willcox (4-3) at Eloy Santa Cruz Valley (6-0), 7 p.m.

Gilbert Christian (6-1) at Scottsdale Christian (7-1), 7 p.m.

Wellton Antelope (3-3) at Scottsdale Prep (0-7), 7 p.m.

Mohave Accelerated at Sedona Red Rock (0-7), 7 p.m.

Phoenix Thunderbird (3-4) at Phoenix Shadow Mountain (2-5), 7 p.m.

Holbrook (2-5) at Snowflake (5-2), 7 p.m.

Glendale Independence (2-5) at Phoenix South Mountain (4-3), 7 p.m.

Miami (3-5) at St. Johns (5-2), 7 p.m.

Maricopa (5-2) at Phoenix Sunnyslope (4-3), 7 p.m.

Phoenix NFL Yet (1-6) at Superior (6-1), 7 p.m.

Eagar Round Valley (7-0) at Thatcher (7-0), 7 p.m.

Goodyear Millennium (3-4) at Tolleson (3-4), 7 p.m.

Morenci (4-3) at Tombstone (0-7), 7 p.m.

Kingman Academy (5-2) at Tonopah Valley (3-3), 7 p.m.

Phoenix Maryvale (1-6) at Phoenix Trevor G. Browne (2-5), 7 p.m.

Salome (3-4) at Phoenix Valley Lutheran (4-3), 7 p.m.

Goodyear Trivium Prep (6-1) at Elfrida Valley Union (5-2), 7 p.m.

Chandler Arizona College Prep (1-6) at Phoenix Veritas Prep (2-5), 7 p.m.

Phoenix Barry Goldwater (4-3) at Buckeye Verrado (5-2), 7 p.m.

El Mirage Dysart (1-6) at Phoenix Washington (1-6), 7 p.m.

Surprise Valley Vista (4-3) at Avondale Westview (2-5), 7 p.m.

Peoria Liberty (6-1) at Surprise Willow Canyon (4-4), 7 p.m.

Chinle (3-4) at Fort Defiance Window Rock (0-6), 7 p.m.

Payson (1-6) at Winslow (5-2), 7 p.m.

Goodyear Estrella Foothills (4-3) at Yuma (2-5), 7 p.m.

Phoenix North Pointe Prep (1-6) at Yuma Catholic (5-2), 7 p.m.

Saturday, Oct. 14

Phoenix Bourgade Catholic at Surprise Paradise Honors (3-3), 7 p.m.

Game times, locations and matchups are subject to change.

Richard Obert's picks for 2017

Overall record: 611-187 (.766).

Last week: 83-25 (.768)

 

 

 

 

 

 

 

Share on
Article Arizona high school football schedule: Week 8 schedule, picks compiled by www.azcentral.com

You might also like